Tep lep

Viską įmanoma išmokti ir padaryti savom rankom.

Būnant Kinijoje, pradedu manyti, kad viską įmanoma pasidaryti patiems: pradedant namo pastatymu baigiant mokslinių darbų rašymu. Aišku kokybės atžvilgiu, tai nekažką. Kaip mano mama sako: ‘tep lep’. Namas, kuriam gyvenu, vienas ryškiausių pavyzdžių, bet jų yra žymiai daugiau. Vakar radau vieną merginą, gyvenančią Pekine, kuri aprašo savo įžvalgas. Vienas jos įrašas buvo apie baimes ir viena iš paminėtų baimių buvo mirti lifto šachtoj, kai nutrūksta trosas. Prie jos buvo apskliaustas komentaras – įmanoma tik Kinijoje. Kažkodėl nesistebiu. Šalis, kurioje gyvena 1,4 bln žmonių, nelabai vertina tas individualias mirtis ir plius viskas visur – tep lep. Kitas pavyzdys – mokykla, kurioje dirbu. Čia daugybė mokytojų dirba puse etato. Pusė jų gal studentai, yra keli, kurie žino kaip mokyti – tie šiek tiek vyresni, o visi likę, niekad gyvenime nieko nemokę. Nors ką aš jau čia bepridursiu – aš pati jokios pedagogikos nebaigus. Tai tokia ir ta kokybė.

Tačiau vargu, ar kiniečiai siekia aukščiausios kokybės. Tai šalis, kuri labai stipriai paveikta Konfucijaus mokymu, o autoritetai nėra kvestionuojami. Kažkur berods skaičiau, kad mokinys niekada neturi pranokti mokytojo. Mokymo metodai irgi nepadeda. Visa sistema paremta (bent jau kalbos mokymo atžvilgiu) kalimu. Kritinis mąstymas nėra skatinamas.

Prieš kelias dienas su kolege kalbėjom apie studijas universitete. Tai ji pasakojo, kad universitetuose darbai dažniausiai ‘copy-paste’ metodu rašomi arba paprasčiausiai iš interneto ištraukiami. Kitas pavyzdys – berods užpraeitą savaitę važiavom į vieną darželį ir mus su kolege vežantis vaikinas, baigęs prieš porą metų verslo anglų kalbos studijas, nemokėjo manęs paklausti ‘iš kur aš’ ir ‘ką aš čia veikiu’. Mano kolege vertėja buvo.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s